Janda: "Pan Tadeusz" został napisany z miłością

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 11:35
- Jeżeli prezydent kraju propaguje akcję czytania "Pana Tadeusza" w sobotę, publicznie, w parku, to jest wielka wartość - mówiła w Dwójce aktorka, zachęcając do wzięcia udziału w ogólnonarodowej lekturze arcypoematu.
Audio
Krystyna Janda
Krystyna JandaFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

- Dla niektórych "Pan Tadeusz" jest książką codzienną. Mój dziadek miał ją zawsze na stole i czytał przez całą zimę - wspominała Krystyna Janda w "Poranku Dwójki". Poemat Mickiewicza - tekst, jak podkreślała aktorka, wyjątkowej urody ("To rzecz napisana z miłością do języka, szczegółu, przyrody, Polski; wielka, wspaniała literatura”) - jest dziś ważny również jako niedościgły wzór pięknej polszczyzny.

Zwłaszcza że z kondycją współczesnego języka polskiego nie jest dziś – na co z żalem zwróciła uwagę Krystyna Janda – najlepiej. Zapytana przez Agnieszkę Sterczyńską o celowość takich akcji, jak "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", powiedziała: - Jeżeli prezydent kraju propaguje akcję czytania "Pana Tadeusza" w sobotę, publicznie, w parku, to jest wielka wartość.
Do "Narodowego czytania Pana Tadeusza" – akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – przystąpiło wiele miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie lektury Mickiewiczowskiego arcypoematu. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Pan Tadeusz w Twoim mieście. Sprawdź, co dokładnie będzie się działo
"Narodowe czytanie" już w sobotę, 8 września. W tygodniu poprzedzającym akcję radiowa Dwójka odwiedziła kilka spośród 29 miast zaangażowanych w projekt, zapytaliśmy się o przygotowania oraz o bohatera wydarzenia, czyli "Pana Tadeusza".
Gościliśmy między innymi w Zakopanem. Jak podkreślali mieszkańcy miasta, ze znajomością "Pana Tadeusza" nie jest dziś niestety najlepiej. - Co by tak zapytał społeczeństwo na drodze o "Pana Tadeusa", to by się wos spytoł: który to jest? - mówiła zakopianka. Jednak, jak zaznaczył Mariusz Koperski, wiceburmistrz miasta, młodzież zna poemat Mickiewicza. - Jest to jedna z tych pozycji w kanonie literatury polskiej, która jest jeszcze w miarę akceptowalna przez młodych. Bo to jest książka wartościowa i atrakcyjna - mówił.
- To dla mnie niejako brewiarz - podkreślał z kolei Czesław Bronk z Rzeszowa, kolekcjoner i miłośnik "Pana Tadeusza". – Taka książka, którą codziennie się czyta do lampki nocnej na zasadzie: gdzie się otworzy, tam się zaczyna.
Odwiedziliśmy również Poznań i Bydgoszcz.
Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki - zobacz więcej
***
Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim.

Czytaj także

Czytanie "Pana Tadeusza" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 08:29
Mija 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja "ostatniego zajazdu na Litwie”. Z tej okazji 8 września z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP, zostanie zainaugurowane "Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Na wszystkich antenach Polskiego Radia, które wspiera przedsięwzięcie, już od początku tygodnia pojawiają się specjalne audycje poświęcone temu projektowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwy "Pan Tadeusz" może przerażać...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 17:07
"Pamiętniki Soplicy" Henryka Rzewuskiego były dla Mickiewicza jedną z inspiracji do stworzenia "Pana Tadeusza". Książka ta jest bardzo polska – czasem się uśmiechamy, czasem jednak jest tu straszno...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Tadeusz" współczesny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 18:00
Dyskusja wokół narodowej epopei i jej wielu wątków i warstw: to piękna, aktualna i przebogata opowieść o nieprzemijającej urodzie. I szkoła polszczyzny!
rozwiń zwiń